قطره ویتامین آ+د مخصوص کودکان

ماده موثره در هر ۱ میلی لیتر حاوی:

  • ویتامینA: مقدار ۱۵۰۰ واحد بین الملل (IU)
  • ویتامینD:  مقدار۴۰۰ واحد بین الملل (IU)

سایر ترکیبات:

گلیسرین، سربیتول، پروپیلن گلیکول، پلی سوربات ۸۰، سدیم گالات، سدیم بنزوات، اسید سیتریم انیدر، طعم دهنده موز، بوتیلیدهیدروکسی آنیزول، آب خالص

توضیحات:

دانش ویتامین D در سلامتی کودکان طی سال های اخیر بسیار رشد کرده است؛ اهمیت آن را برای هموستاز کلسیم و رشد استخوان بیشتر از پیش نشان داده شده است. به طور فزاینده ای نقش ویتامین D در سلامتی که بر سیستم ایمنی ذاتی تأثیر می گذارد برای جلوگیری از عفونت ها و سیستم ایمنی سازگار برای تعدیل خود ایمنی شناخته می شود. مطالعات دیگر شروع به آشکار کردن اثرات نوروهورمونی ویتامین D بر رشد و رفتار مغز ، با پیوندی با اختلالات بهداشت روان می کند.

ویتامین D و سلامت روانی و ذهنی

داشتن مقادیر کافی ویتامین D در رحم و مراحل اولیه زندگی، فعالیت رونویسی گیرنده طبیعی را برای رشد مغز و عملکرد ذهنی تضمین می کند. ویتامین D بر پروتئین هایی که به طور مستقیم در یادگیری، حافظه، کنترل حرکتی و رفتار اجتماعی نقش دارند تأثیر می گذارد  و از نزدیک با عملکردهای اجرایی مانند رفتار هدفمند، توجه و سازگاری با تغییرات ارتباط دارد.

کمبود ویتامین D به طور مکرر در نوجوانان مبتلا به بیماری روانی شدید مشاهده می شود و با افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی مرتبط است. کمبود ویتامین D همچنین با افسردگی همراه است. کمبود ویتامین D بیان آنزیم کاتکول-اٌ-متیل ترانسفراز (COMT)، مورد نیاز برای متابولیسم دوپامین و سروتونین را کاهش می دهد.

در مطالعات انسانی، هنگامی که نوجوانان افسرده با ویتامین D-3 به اندازه کافی مکمل شدند تا به سطح 30 نانوگرم در میلی لیتر برسند، رفع افسردگی رخ داد.

ویتامینD و تاثیر آن بر سیستم ایمنی

آزمایشات مختلفی با هدف بررسی اثرات ویتامین D بر بروز بیماری میکروبی در کودکان تا کنون انجام شده است.

یک مطالعه نشان داد که نوزادان تازه متولد شده با سطح پایین تر (OH) D25 در مقایسه با کسانی که سطح بالاتری داشتند ، بیشتر در معرض عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی یا اوتیت میانی بودند. کمبود ویتامین D بند ناف خون در نوزادان نیز با افزایش خطر ابتلا به ویروس انسدادی تنفسی (RSV) در دوران نوزادی همراه بود.

یک آزمایش کنترل شده تصادفی ، مقایسه استفاده از IU 1200 ویتامین D به دارونما در 334 کودک ژاپنی در طی ماه های دسامبر تا مارس در مورد آنفلوانزا A است. نتایج نشان داد که گروه مطالعه 58٪ کمتر در مقایسه با گروه دارونما به آنفلوانزای A مبتلا شدند.

ویتامین A

ویتامین A در تعداد زیادی از عملکردهای فیزیولوژیکی که شامل بینایی، رشد، تولید مثل، خونسازی و ایمنی است، نقش اساسی دارد. علی رغم پیشرفت های اساسی در زمینه دانش زیست شناسی ویتامین A، کمبود آن هنوز یک مشکل جدی بهداشت عمومی است.

در کودکان ، کمبود ویتامین A منجر به افزایش خطر مرگ و میر ناشی از سرخک و عفونت های اسهالی ، نابینایی  و کم خونی  می شود و در زنان احتمالاً با مرگ و میر بالا مرتبط با بارداری همراه است .

مکمل ویتامین A در کودکان پیش از سن مدرسه خطر مرگ و میر ناشی از برخی از انواع اسهال، سرخک، ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و مالاریا را کاهش می دهد.

 این تأثیرات احتمالاً نتیجه اقدامات ویتامین A بر روی ایمنی بدن است. برخی از مکانیسم های تنظیم کننده سیستم ایمنی ویتامین A در آزمایشات بالینی توصیف شده است و می تواند با نتایج بالینی مکمل ارتباط داشته باشد.  تأثیرات بیماری در سرخک به افزایش تولید آنتی بادی و تکثیر لنفوسیت ها مربوط می شود.

اثرات مفید آن در مورد اسهال شدید می تواند ناشی از عملکرد ویتامین A در حفظ یکپارچگی اپیتلیال مخاطی در روده باشد، در حالی که اثرات مثبت در میان کودکان آلوده به HIV نیز می تواند به افزایش لنفوپوئز سلول T مربوط باشد.

با این حال هیچ شواهد قطعی درباره تأثیر مستقیم مکمل ویتامین A بر تولید سیتوکین یا فعال شدن لنفوسیت ها وجود ندارد.

مکمل های ویتامین A برای کودکان خردسال 59-5 ماهه

مکمل های ویتامین A برای کودکان خردسال 59-5 ماهه
سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند که تمام کودکان 6-59 ماهه اگر در جامعه ای زندگی می کنند که VAD یک مشکل بهداشت عمومی است ، باید مکمل دریافت کنند. این ها جوامعی هستند که شیوع شب کوری در کودکان 24-59 ماهه بیشتر از 1% است یا شیوع VAD در نوزادان و کودکان 6-59 ماه بیشتر از 20% است.

مکمل های ویتامین A برای نوزادان و کودکان 1-5 ماهه
مکمل ویتامین A در نوزادان و کودکان 1 تا 5 ماهه هنوز توسط WHO توصیه نمی شود. تغذیه انحصاری با شیر مادر برای شش ماه اول زندگی ، برای دستیابی به رشد و سلامتی مطلوب، توصیه می شود.

 

 

 

منابع:

Vitamin D in Children’s Health

Joy A. Weydert 

Vitamins for babies and young children

A A Leaf, on behalf of the RCPCH Standing Committee on Nutrition 

Vitamin A supplementation: who, when and how

Community Eye Health. 2013; 26(84): 71

Effects of Vitamin A Supplementation on Immune Responses and Correlation with Clinical Outcomes

Eduardo Villamor1,* and Wafaie W. Fawzi1,2

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

قابل خواندن نیست؟ تغییر متن. captcha txt